Herman Çuka: I dashuri im…

herman çuka: puthmë

Poezi nga Herman Çuka

“përballë dritares time,
është një bar,
ku mbrëmjeve këndohet
e kërcehet
herë xhaz e herë blues
dhe herë rock
një bar
me emrin Cassiopea”

netëve mbyll sytë, ndjej
tingujt,
vij tek ti ëndërrimtari
im i bukur si zjarri,
në atë vjeshtë të purpurt
kur numëronim yjet,
dhe ti më tregoje legjendat e tyre

“më ke çmendur vetminë,
të dalë në dritare”
të rrëshqiti,duke më puthur
nuk e di seç ishte, ajo natë e dehur,
apo ti që në ndarje,
më dhe emrin Cassiopea!

kur zgjohem nga ëndrra,
në dritare nuk shihet as bar
as muzikë nuk ndihet,
vetëm;
një grua e një burrë të vjetër
që tymojnë në të njëjtën llullë
marihuanë,
i buzëqeshin njëri-tjetrit të lumtur,
e puthen në buzë, çuditur me mua
që i kam humbur… !

ObserverKult


donika dabishevci du me t'pi buzën

Lexo edhe:

CIKËL POETIK NGA DONIKA DABISHEVCI: IK DIELL, SHKO!

Ju ftojmë të lexoni një cikël të zgjedhur poezish nga Donika Dabishevci.

Ik diell I

Fole nji fjalë burrë
pashë ata sy tu,
shkrepe t’shkretën,
t’fundmen fjalë me mu
e ik i qeshun – kënaqu!

Monstër!
Digjmë…!

Le t’më diftohet e sotmja,
ti dritë tuj ba
e unë tuj tu gjunjëzu,
veç për nji fjalë burri
për nji fjalë me mu.

Shkrepe t’shkretën
gjuhëvrazhdë,
shkrumom e ik!

E more lirinë?
Fllad mali t’duhej?

Poezitë tjera mund t’i lexoni KËTU:

ObserverKult