Letrat e dashurisë të John Kennedy për të dashurën suedeze hidhen në ankand

Letrat e dashurisë, të shkruara me dorë nga Presidenti John F. Kennedy për të dashurën e tij suedeze, po dalin në shitje në një shtëpi ankandi në Boston.

Letrat intime drejtuar Gunilla Von Post, një aristokrate që ai u takua disa javë para martesës së tij më 1953 me Jacqueline Bouvier zbulojnë Kennedy-n duke e përshkruar kohën e tyre së bashku si një “kujtim të ndritshëm të jetës time”.

Koleksioni me tetë faqe, i cili përfshin një letër të plotë dhe dy mesazhe të pjesshme, vijnë nga koleksioni personal i Von Post dhe pritet të arrijnë vlerën mbi 30.000 dollarë. Von Post ndërroi jetë në vitin 2011 dhe para vdekjes së saj, shkruajti një kujtim të vitit 1997 në lidhje me marrëdhënien e saj me ish-presidentin me titull “Dashuri, Jack”.

Shkruar midis 1955 dhe 1956, letrat e dashurisë paraprijnë presidencës së Kennedy. Ai ishte duke shërbyer si një senator në Massachusetts në atë kohë, dhe shënimet ishin shkruar në letrat me shkrim të Senatit të Shteteve të Bashkuara.

Në to, Kennedy reflektoi në udhëtimin romantik të çiftit në Suedi dhe iu përgjigj lajmeve se Von Post ishte vendosur të martohej. Presidenti i ardhshëm i tha Von Post se ishte “i shqetësuar” për ta parë, duke e quajtur atë “të mrekullueshme” në një letër. Në një tjetër, ai u nënshkrua thjesht si “Jack”.

Von Post dhe Kennedy u takuan për herë të parë në verën e vitit 1953 në Kanë, vetëm disa javë para dasmës së Kennedy dhe Bouvier më 12 shtator. Sipas RR Ankandit, ata më vonë “kaluan një javë shumë të lumtur dhe intime duke konsumuar marrëdhënien” në Suedi në gusht 1955 gati dy vjet pas martesës së tij.

Shtëpia e ankandit gjithashtu tha se “përpjekjet në emër të Kennedy për t’i dhënë fund martesës së tij dhe për ta sjellë atë në Shtetet e Bashkuara” u “penguan nga babai i tij, ambiciet e tij politike dhe ndjeshmëria e ndërsjellë e Kennedy dhe von Post për abortin e pësuar nga Jacqueline në 1955 ”

Dyshja do të shiheshin vetëm një herë tjetër, në vitin 1958 në një mbrëmje gala në Waldorf Astoria, tha shtëpia e ankandit. Të dy morën pjesë me partnerët e tyre dhe Von Post ishte shtatzënë në atë kohë.

Ofertat në internet për letrat janë aktualisht në proces dhe do të përfundojnë më 12 maj. Ata janë pjesë e një shitje më të madhe të gjërave presidenciale të presidentit, i cili përfshin gjithashtu foto të autografuara dhe letra personale të shkruara nga Abraham Lincoln, transmeton ‘lapsi.al’.

Nuk është hera e parë që RR Ankandi ofron korrespondencë midis Kennedy dhe një dashnoreje. Një letër tjetër dashurie me katër faqe e shkruar nga Kennedy për një tjetër interes dashurie – besohet të jetë Mary Meyer – gjithashtu shkoi nën çekiç atje në 2016. Letra mban datën tetor 1963, një muaj para vrasjes së tij dhe nuk u dërgua kurrë.

LEXO EDHE: Letrat e pabotuara: E abuzuar nga e ëma dhe bashkëshorti, të fshehtat e divës