E kënduar aq bukur nga Liliana Çavolli: O, zambaku i Prizrenit (teksti dhe kënga)

Teksti i këngës “O, zambaku i Prizrenit” e kënduar nga këngëtarja Liliana Çavolli

O zambaku i Prizrenit,
o zambaku i bardhë,
O zambaku i Prizrenit,
o zambaku i bardhë,
Aman, aman, aman-o.
Që lulzon Prizrenin
Aroma yte
ma mbush zemrën plot me gëzim
La, la, la…
N’aksham t’bukur të Prizrenit
N’vesë t’agimit që shndrit
porsi lule e argjendit
shkon gjithnji tu hijeshu
Aman, aman, aman-o .
Që lulzon Prizrenin
Aroma yte
ma mbush zemrën plot me gëzim
La, la, la…

ObserverKult


Lexo edhe:

LILIANA ÇAVOLLI: KJO DASHNIA KJOFT MALLKUE… (TEKSTI DHE MUZIKA)

Kjo dashnia kjoft mallkue
Qi s’po m’len me ndej rehat.
Ty moj lule pa t’i shkrue,
S’paku dy tri fjalë.
Ty moj lule pa t’i shkrue,
S’paku dy tri fjalë.

Oh, malli yt s’më len derman,
aman!
Oh, malli yt s’më len derman,
aman!

KËngën e plotë e gjeni KËTU