Manjola Nallbani: Ik, të lutem largohu (teksti dhe kënga)

Manjola Nallbani: Ik…

Nuk e di sesi ndodhi,
jo nuk ishte pabesi
u takuam papritur,
humbëm krejt në dashuri
një vështrim,
të gjithë qenien ma pushtonte
e dashuruar, të dashuruar
natën mbyllja sytë të përqafoja.

Eja në ëndërr, eja në ëndërr
veç në ëndërr unë e jotja jam
eja në endërr, eja shpirt në ëndërr
jo në ëndërr ne nuk bëjmë mëkat
kam frikë të zgjohem
pse largohesh
le të humbim sado pak të dy
le të humbim.

Ik të lutem largohu
se jam zjarr e mos të djeg
veç në ëndërr afrohu
atje jam unë mbretëreshë
shpirti im
unë e jotja s’mund të bëhem
jo.

I mungove një nate
ëndrrës sime për çudi
krahëhapur të prisja
kisha ardhur unë tek ti
shpirti im
mbetem engjuj të një ndjenje.

ObserverKult


Lexo edhe:


MANJOLA NALLBANI: PËRSE TË DUA… (TEKSTI DHE KËNGA)

Teksti: Jorgo Papingji
Muzika: Flamur Shehu
Orkestroi: Alfred Kaçinari
Këndon: Manjola Nallbani

Fjalë dhe vetëm fjalë, vetëm fjalë.
Të tjera puthje dhe ledhatime.
Fjalë edhe më fal, dhe të fal,
Të tjera shpresa e sa zhgënjime.

Ti dhe vetëm ti
Më braktise dhe tek unë ti rikthehesh,
…kthehu përsëri
Thuamë, thuamë, thuamë pse të dua, s’e di…

Se unë e di
Syri yt nën qerpik
Më thërret kur do t’ik,
Zemër e çmëndur e dehur e do një mik.
Dhe sado të shkoj larg
Shpirti yt endacak,
Tek unë do t’vijë ai.

Se unë e dua
Syrin tënd nën qerpik,
Zemër e çmendur e dehur e do një mik,
Pse s’më sheh dot në sy?
Pse nga një u bëmë dy?
Vallë s’i humbi u shua kjo dashuri?

Kush hyri mes nesh dhe tallet e qesh
…ma thuaj ta di?
Kë dashuri gënjen, po gënjen ti tani?