Nabakov: Të dua nga koka tek thembrat…betohem se të dua si kurrë askënd më parë!

Shumë kohë para se Vladimir Nabokov, (22 prill 1899 – 2 korrik 1977) u bë një shkrimtar i njohur dhe një njeri me mendime të forta të respektuara, ndodhi ngjarja më e rëndësishme e jetës së tij: 24-vjeçari Vladimir takoi 21-vjeçaren Vera.

Ajo do të vinte të ishte jo vetëm si dashuria e tij e madhe, dhe gruaja për gjysmën e jetës së tij, por edhe si një nga mënyrat më të mëdha të historisë krijuese duke vepruar si redaktore, ndihmëse, administratore, agjente, arkiviste, shofere, hulumtuese, stenografe në katër gjuhë, dhe madje edhe truproja e tij. Vera, u bë e famshme që mbante një pistoletë të vogël në çantën e saj për të mbrojtur burrin e saj nga vrasja pasi ai u bë autori më i famshëm dhe më skandaloz i gjallë i Amerikës.(Kur u botua Lolita).

Kështu u Vladimir me intelektin e ashpër të Véra-s, pavarësinë e saj, sensin e saj të humorit dhe dashurinë e saj për letërsinë, ajo kishte ndjekur punën e tij dhe poezitë e tij që kur ishte nëntëmbëdhjetë vjeç dhe ai njëzet e dy . Por askund, dashuria dhe pasioni i tij gjithëpërfshirës shpalosen me më shumë mashtrim sesa në letrat e tij drejtuar saj, të cilat ai filloi të shkruante një ditë pasi ata u takuan dhe vazhduan deri në orët e tij të fundit….

Tani ato janë mbledhur në bibliotekë “Letrat e mrekullueshme për Véran”, një jetë me kontribute spektakolare në kanunin e letrave më të mëdha të dashurisë së historisë letrare, me intensitet dhe bukuri të gjuhës, të rivalizuara vetëm, mbase, nga letrat e Vita Sackville-West dhe Violet Trefusis dhe ato të Frida Kahlo te Diego Rivera.

Në korrik të vitit 1923, pak më shumë se dy muaj pasi ata u takuan, Vladimir i shkruan Véras:

“Nuk do ta fsheh: Unë jam aq i papërdorur për të qenë – mirë, kuptohet, mbase, – aq i papërdorur… sa që në minutat e para të takimit tonë mendova: kjo është një shaka … Por atëherë … Ka gjëra për të cilat është e vështirë të flasësh – do të fshish polenin e tyre të mrekullueshëm me prekjen e një fjale… Ju jeni bukuroshe… Po, kam nevojë për ty, përrallën time. Për shkak se ju jeni i vetmi person me të cilin mund të flas për hijen e një re, për këngën e një mendimi – dhe se si, kur dola të punoj sot dhe shikova një luledielli të gjatë në fytyrë, më buzëqeshi me të gjithë të farave të saj.

Shihemi së shpejti gëzimi im i çuditshëm, nata ime e butë. Deri në nëntor, dashuria e tij vetëm është intensifikuar:

Si mund t’ju ​​shpjegoj, lumturinë time, lumturinë time të mrekullueshme të artë, sa jam i juaji – me gjithë kujtimet, poezitë, shpërthimet, vorbullat e brendshme? Ose të shpjegoj që unë nuk mund të shkruaj asnjë fjalë pa dëgjuar se si do ta shqiptosh – dhe nuk mund të kujtoj një gjurmë të vetme, me të cilën kam jetuar pa pendim – aq e mprehtë! – që ne nuk kemi jetuar përmes tij së bashku – qoftë kjo më e rëndësishmja, më personalja, më e papranueshmja – apo vetëm disa perëndime dielli ose ndonjë tjetër në kthesën e një rruge – ju e shihni atë që dua të them, lumturinë time?

Unë e di: Unë nuk mund t’ju them asgjë me fjalë – dhe kur bëj në telefon, atëherë del plotësisht gabim. Sepse me ju duhet të flasim për mrekulli, mënyra se si ne bisedojmë me njerëz të shkuar prej kohësh… në drejtim të pastërtisë dhe butësisë dhe saktësisë shpirtërore…Jeni kaq absolutisht tingëlluese – si deti, bukuroshja ime.

Betohem…betohem për gjithçka që është e dashur për mua, gjithçka besoj – betohem se nuk kam dashur kurrë më parë ashtu siç të dua, – me një butësi të tillë – deri në pikën e lotit – dhe me një sens të tillë rrezatimi.

Pas një mënyre interesante, ku ai i thoshte se kishte nisur një poezi për të, ai vazhdon në frymën e tij karakteristike të lirikës së sinqertë me një spërkatje çarmatosëse:

Mbi të gjitha dua që ti të jesh e lumtur, dhe më duket se mund të ta dhuroja këtë lumturi – një lumturi me diell, të thjeshtë – dhe jo një të përbashkët krejt…

Unë jam i gatshëm t’ju jap gjithë gjakun tim, nëse më duhej – është e vështirë të shpjegohet – tingëllon e sheshtë – por kështu do të jetë. Këtu, unë do t’ju them – me dashurinë time mund të kisha mbushur dhjetë shekuj me zjarr, këngë dhe trimëri – dhjetë shekuj të tërë, të jashtëzakonshëm dhe me krahë, – plot kalorës që hipnin në kodra të ndezura – dhe legjenda për gjigantët – dhe vela portokalli – dhe piratët – dhe poetë. Dhe kjo nuk është letërsi…

Por Nabokov e bën të qartë se ndjenjat e tij zgjerohen në thellësi:  

Unë thjesht dua t’ju them se disi nuk mund ta imagjinoj jetën pa ty… Unë të dua, të dua, kam nevojë për ty në mënyrë të padurueshme … Sytë e tu – që shkëlqejnë aq çuditshëm-goditur kur, me kokën të hedhur mbrapa, ti thua diçka qesharake – sytë, zërin, buzët, shpatullat – kaq të lehta, me diell …

Ti erdhe në jetën time – jo si dikush që vjen për të vizituar … por si një vjen në një mbretëri ku të gjithë lumenjtë kanë pritur reflektimin tënd, të gjitha rrugët, për hapat  e tu.

Në një letër të 30 dhjetorit që të kujton linjën e famshme të Lolitës, ai shkruan:

Të dua shumë. Të dua në një mënyrë të keqe (mos u zemëro, lumturia ime). Të dua në një mënyrë të mirë.  Unë të dua ty, diellin tim, jetën time, i dua sytë e tu – të mbyllur – të gjitha bishtat e vegjël të mendimeve të tua, zanoret e tua të zgjatura, tërë shpirtin tënd… nga koka në thembra.

Nga njëra anë, periudha 25-vjeçare e letrave të dashurisë së Vladimir drejtuar Vérës pasojnë përparimin neurobiologjik të dashurisë, duke lëvizur nga tërheqja pasionante që përcakton fillimin e një romance në lidhjen e thellë, më të qetë të dashurisë së gjatë. Nga ana tjetër, sidoqoftë, ata sugjerojnë që vetë akti i të shkruarit të letrave të dashurisë mund të ndihmojë në mbajtjen e eksitimit dhe pasionit të një marrëdhënieje afatgjatë, duke kundërshtuar atë që Stendhal e quajti “kristalizimi” që çon në zhgënjimin.

Në fakt, në vitin 1926 – tre vjet në lidhje, – Nabokov, një dashnor i përjetshëm i fjalës, përfshin një strategji veçanërisht të vazhdueshme për të injektuar korrespodencën e tyre me një shkëlqim pasionant. Ndërsa Véra është në një sanatorium zviceran për të rifituar peshën që ajo kishte humbur për shkak të ankthit dhe depresionit, Nabokov fillon t’i drejtohet asaj nga një seri gjithnjë e më zbavitëse e pseudonimeve – pa dyshim që pjesërisht të argëtojë atë, por gjithashtu ndoshta si një ushtrim krijues i një të dashuri gjuhësor për veten e tij, një detyrë e përditshme gazmore. Kushtet tradicionale të hapjes së letrave të tij të mëparshme – “lumturia ime”, “dashuria dhe gëzimi im”, “jeta ime e dashur” – i japin vendin një njeriu që do pseudonimet. Ndër  nofkat e tij më të përdorura janë “miushja”, “majmune”, “Zog i parajsës”, “mace me putra të vogla”, dhe “Puspus” një kryqëzim i vogël midis një qenushi dhe një koteleje.

Në një letër të qershorit të vitit 1926, ai shkruan: Unë të dua ty, mushkonja ime e s … Krijesa ime e ëmbël … Unë të dua. Unë jam duke shkuar në shtrat, Mushkonja… Natën e mirë, dashuria ime, butësia ime, lumturia ime.

Pa dyshim, ia vlen të përmendet këtu se çfarë mjeshtëri e vërtetë e mjeshtërisë gjuhësore – në kuptimin e vërtetë Virxhinia Woolfian – këto letra janë për përkthyesin Olga Voronina.

Sikur të mos ishte e frikshme aq sa të përkthente njeriun që i rezervonte fjalë mjaft të pangopura për përkthyesit, dashuria e Nabokovit për fjalën dhe mëkëmbja e tij për fjalë të pakthyeshme i bëjnë përpjekjet e tij të frymëzuara nga kafshët, veçanërisht sfiduese. Por edhe përpjekjes së tij standarde të preferuar i mungon një ekuivalent anglisht. Voronina shkruan në parathënie:

Më shpesh, ai preferon ta quajë gruan e tij dushhenka, fjalë për fjalë një zvogëluese e fjalës ruse dusha (“shpirt”). Do të ishte e mundur ta përktheshim këtë fjalë si “të dashur” (zgjedhja jonë), “e dashur” ose “e dashur” (opsione të lira), nëse shkrimtari nuk do ta linte në shtrat me fjalët e tjera si: dorogaya (“i dashur”) , lyubimaya (“e dashur”), milaya (“bukuroshe”, “e embel”) dhe bestsennaya (“pa cmim”).

Dhe kjo është pikërisht arsyeja – dhurata e vërtetë e këtyre letrave është se si ato e zhytin lexuesin në një banjë me ngrohje shpirti të dashurisë së jashtëzakonshme të Nabokov, jo vetëm për gruan e tij, por edhe për letërsinë dhe për vetë jetën. “Zhytu kudo dhe kënaqësia vijon. Afarë shkrimtari! Dhe, me të vërtetë, cili është një njeri thelbësisht i arsyeshëm dhe i denjë. ”- -shkruante John Updike për Nabokov./dosje.al/ ObserverKult


Lexo edhe:

LETËR DASHURIE: NUK PUSHOJ DOT SË QARI…