Ndahet nga jeta aktorja e njohur, luajti së bashku me James Bondin

Pamela Salem, aktorja në serialin “Doctor Who” që luajti përkrah James Bondit, u nda nga jeta në moshën 80-vjeçare, ka njoftuar Produksioni i Big Finish.

Pamela Salem, ishte e njohur për rolin e saj si sekretarja e James Bondit.

Aktorja e ndjerë Salem gjithashtu njihet për rolin në filmin e vitit 1978 “The Great Train Robbery”.

E lindur në vitin 1944 në Indi, ajo ndoqi universitetin e Heidelberg në Gjermani dhe Shkollën Qendrore Mbretërore të Fjalës dhe Dramës në Londër.

Ajo u shfaq gjithashtu në serialet dramatike amerikane The West Wing, ku luajti kryeministren e Mbretërisë së Bashkuar dhe serialin mjekësor ER.

Për ikjen nga kjo jetë të aktores Salem, foli edhe Karen Gledhill, e cila luajti si Allison Williams në Counter-Measures. Ajo tha se Pamela ishte aktorja më e sjellshme dhe më bujare me të cilin ka punuar ajo.

“Në vitet 80, në “Remembrance of the Daleks”, puna ishte ime e parë televizive dhe mbaj mend se ajo më mori afër vetes dhe më udhëhoqi në një përvojë të mrekullueshme, por paksa të frikshme. U bëmë mike dhe sa herë që takoheshim ishim shumë të kënaqura që shiheshim”, tha aktorja Karen./ theguardian

ObserverKult


Lexo edhe:

MUHARREM HOXHA: NUK MUND TA HARROJË FADIL HASËN, AI MË KA RRITUR

Aktori i njohur, Muharrem Hoxha ka bërë një rrëfim të rrallë për jetën dhe karrierën e tij në emisionin “ABC e Mëngjesit”. Ai ka treguar gjithçka, nga miqësia e ngushtë me të madhin Fadil Hasa, familjarët e internuar, hapat e parë në aktrim dhe deri te njohja me bashkëshorten.

Ndër të tjera, aktori ka theksuar se gjatë këtij udhëtimi 40-vjeçar në art ka kaluar shumë vështirësi.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:


natasha lako të presim

NATASHA LAKO: MË KA DASHUR VËRTET AI…

Rruga më binte andej nga e panjohura dhe e largëta,
u jepja kuptim syve të një zogu të vogël, si shkronjave
të para prej frikës dhe së bukurës,
kuptim u jepja puplave të lejlekëve edhe në fluturim,
ku butësia bëhej e egër,
kuptim i gjeja sqepit të një dallëndysheje të uritur
e doja si e kisha parë.

E bukura dhe e soditura uleshin me mua
në bankën e shkollës,
në gojë dhe buzë të shumëfishuara të jetoja,
e lidhur me dy pika syri zogjsh,
si nota të pakënduara ende,
u jepja kuptim të puthurave të vogla, të mëdha,
që më bënë një,
kaq e turbullt mbeti jeta që më donte.

Poezinë e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult