Nexhmije Pagarusha: Unë ty moj të kam dashtë (teksti dhe kënga)

Repertoari i bilbilit të këngës, Nexhmije Pagarusha është i begatshëm dhe vështirë mund të përcaktosh se cila prej tyre të godet më shumë.

Kryesisht e identifikojnë me “Bareshën”, por ka edhe aq shumë këngë tjera që mbajnë vulën e zërit të saj, sa që nuk shijojnë kur i dëgjon të kënduara nga dikush tjetër.

Sot kemi përzgjedhur këngën “Unë ty vuaj moj të kam dashtë”, kënduar meshtrisht nga Nexhmije Pagarusha.

Ju ftojmë ta ndiqni videon, dhe ju sjellim edhe tekstin për ta shijuar të plotë:

Unë ty moj të kam dashtë
Prej së vogli, deri n’pleqni
S’të erdhi keq, me më lanë,
E të marrish tjetër njeri?

Sytë e mi ma s’po shikojnë
Qajnë e rrjedhin si burim.
Ah moj zemër , shumë durove,
Digju, kallu, hajde bre shpirti im!

E përgatiti: K. B.- ObserverKult

——————————

Lexo edhe:

DY VJET QË KUR NDËRROI JETË NEXHMIJE PAGARUSHA

E lindur në maj 1933 në Malishevë, Nexhmije Pagarusha kishte filluar karrierën e saj muzikore në vitin 1948 në Radio Prishtinë. Më 1984 ajo përmbylli karrierën si këngëtare.

Zëri i saj karakteristik e shndërroi në një ikonë të papërsëritshme, bazuar në dhuntitë dhe talentin e saj të pakufishëm.

Përveç këngëtare, ajo ishte edhe aktore filmi e teatri. Për vlerat e punës ajo është nderuar me çmimin “Nderi i Kombit” nga presidenca e Shqipërisë, ndërsa presidenca e Kosovës i ndau çmimin “Artiste e Merituar”…

Tekstin e plotë e gjeni KËTU