Pablo Neruda: Ti je princesha ime

Ti je princesha ime.
Edhe se ka të tjera me të gjata se ti, më të gjata,
Edhe se ka të tjera më të pastra se ti, më të pastra.
Edhe se ka të tjera me të dashura se ti, më të dashura.
Por, ti je princesha ime dhe pikë…

Kur ecën për rruge
askush se ka mendjen te ti.
Askush s’ta sheh kurorën e kristaltë,
askush se sheh qilimin flori të kuq,
që ti shkel me këmbë kur kalon.
Qilimin që asnjë artizan s’ka mundur ta bëjë.

Vetëm kur ti para më del mua,
nga janë e s’janë lumenjtë,
ligjërojnë në trupin tim,
shkundin qiellin e tokën këmbanat
dhe mbushin botën me jehonë.

Vetëm ti dhe unë,
ti dhe unë, e dashura ime,
e dëgjojmë.

Solli në shqip: Petrit Sulaj

ObserverKult

Lexo edhe:

JENNIFER LOPEZ ME BEN AFFLECK: NE U MARTUAM. DASHURIA ËSHTË E BUKUR…

Jennifer Lopez ka konfirmuar martesën e saj me Ben Affleck në buletinin e saj “On The JLo”.

 

“Ne u martuam. Dashuria është e bukur. Dhe rezulton se dashuria është e durueshme. Njëzet vjet durim”, filloi aktorja e “Marry Me” teksa tregonte mbi dasmën e saj.

“Mbrëmë ne fluturuam për në Vegas, qëndruam në radhë për një licencë me katër çifte të tjera. Të gjithë duke bërë të njëjtin udhëtim në kryeqytetin e dasmave të botës.

Lopez shtoi se ajo kishte veshur “një fustan nga një film i vjetër”, ndërsa ata shkëmbyen betimet dhe “i dhanë njëri-tjetrit unazat që do të mbajnë për pjesën tjetër të jetës”.

“Por në fund ishte dasma më e mirë e mundshme që mund të kishim imagjinuar. Një gjë që e kishim ëndrruar shumë kohë më parë dhe e bërë realitet (në sytë e shtetit, Las Vegas, një kabrio rozë dhe njëri-tjetrin).”

Tekstin e plotë e gjeni duke klikuar KETU

ObserverKult 

 

ime ben affleck and jennifer lopez