Përfundoi Festivali i Kanës, “Anora” fiton Palmën e Artë

Festivali i 77-të i Filmit në Kanë është mbajtur në Grand Théâtre Lumière të qytetit të Rivierës Franceze, me “Anora” që rrëmbeu çmimin kryesor të festivalit, Palmën e Artë.

Drama e Sean Baker, me protagonist Mikey Madison ( Better Things, One Upon a time in Hollywood ), tregon historinë e një striptisteje nga New York, e cila merr më shumë sesa pazaret kur martohet me djalin e një oligarku rus.

Baker është regjisori i parë amerikan që fiton Palmën e Artë që nga Terrence Malick, i cili e fitoi atë për “The Tree of Life” në vitin 2011.

Pas marrjes së çmimit Baker foli për filmin. “Të shikosh një film me të tjerët në një kinema është një nga përvojat e shkëlqyera të përbashkëta,” tha Baker.

“Ne ndajmë të qeshurën, pikëllimin, zemërimin, frikën…Unë them se e ardhmja e kinemasë është aty ku filloi: në një kinema”, theksoi ai.

Fituesi i vitit të kaluar i çmimit prestigjioz ishte “Anatomy of a Fall e Justine Triet” me protagoniste Sandra Hüller.


Drejtoresha e Barbie, Greta Gerwig kryesoi jurinë kryesore, e cila përfshinte gjithashtu aktoren e “Killers of the Flower Moon”, Lily Gladstone.

Juria zgjodhi fituesit nga një grup prej 22 filmash në konkurrencën kryesore.

Unë mendoj se do të ndryshoj përgjithmonë si regjisor për shkak të kësaj përvoje,” tha Gerwig në konferencën përmbyllëse të jurisë për shtyp.

Fituesit e çmimeve:

Miguel Gomes, fitoi çmimin për regjisorin më të mirë për Grand Tour .

Ansambli i aktrimit tërësisht femëror (Adriana Paz, Zoe Saldana, Karla Sofía Gascón dhe Selena Gomez) nga komedia muzikore Emilia Pérez mori çmimin për aktoren më të mirë.

Çmimi për aktorin më të mirë shkoi për Jesse Plemons për “Kinds of Kindness”.

Ndërsa Coralie Fargeat fitoi çmimin për skenarin më të mirë me ” The Substance”.

Emilia Pérez fitoi gjithashtu çmimin e jurisë me”All We Imagine as Light was the winner of the grand prize”.

Çmimin për ‘Camera d’Or’ për filmin më të mirë të parë e fitoi filmi Armand me regji nga Halfdan Ullmann Tøndel.

Nebojša Slijepčević fitoi Palmën e Artë të Filmit të Shkurtër për “The Man Who Could Not Remain Silent”.

Çmimi special iu dha Mohammad Rasoulof për Farën e Fikut të Shenjtë ./www.npr.org

ObserverKult


Lexo edhe:

FILMI “TITANE” FITON ‘PALMËN E ARTË’ NË FESTIVALIN E KANËS, JA KUSH JANË FITUESIT TJERË

Festivali i Filmit në Kanë përfundoi zyrtarisht me ceremoninë e ndarjes së çmimeve në të cilën juria e konkursit të këtij viti emëroi filmat dhe shfaqjet më të mira të festivalit.

Spike Lee shërbeu si president i jurisë së bashku me regjisorin Mati Diop, Mylene Farmer, Maggie Gyllenhaal, Jessica Hausner, Mélanie Laurent, Kleber Mendonça Filho, Tahar Rahim dhe aktorin Song Kang-ho, shkruan IndieWire.

Në një fitore historike, Julia Ducournau fitoi çmimin kryesor të mbrëmjes “Palma e Artë” për filmin e saj “Titane”, të cilin Neon e publikon këtë vit. Kjo e bën atë regjisoren e dytë në historinë e festivalit 74-vjeçar që ka fituar çmimin kryesor të Festivalit të Filmit në Kanë, pas Jane Campion në vitin 1993 për filmin “The Piano”.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:


EDICIONI I 80-TË I FESTIVALIT TË VENECIAS, JA FILMAT NË GARË PËR ”LUANIN E ARTË”

Njëzet e tre filma janë në garë për Luanin e Artë në edicionin e 80-të të Festivalit të Filmit në Venecia, i cili fillon të mërkurën dhe fituesit e të cilit do të zbulohen më 9 shtator:

-Bastarden nga Nikolaj Arcel me Mads Mikkelsen, Amanda Collin. Simon Bennebjerg, Kristine Kujath Thorp, Gustav Lindh (Danimarkë, 127’)

-Dogman nga Luc Besson me Caleb Landry Jones, Jojo T. Gibbs, Christopher Denham, Clemens Schick, Grace Palma (Francë, 114′)

-The Beast nga Bertrand Bonello me Léa Seydoux, George MacKay (Francë/Kanada, 146′)

-Off- Saison nga Stéphane Brizé me Guillaume Canet, Alba Rohrwacher, Sharif Andoura, Lucette Beudin (Francë, 115′)

-Enea nga Pietro Castellitto me Pietro Castellitto, Giorgio Quarzo Guarascio, Benedetta Porcaroli. Chiara Noschese, Giorgio Montanini, Adamo Dionisi, Matteo Branciamore. Cesare Castellitto, Sergio Castellitto (Itali, 117′)

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult