Qamili i Vogël: Pasha sytë e mi (teksti dhe kënga)

Pasha sytë e mie,
që i kam në ballë,
jam tuj vujtë gjithnji,
deri sa t’jem gjallë.

Dal e rri ke dera,
me hjek pak mërzinë,
jam jetim e mjera,
hallin kush s’ma din.

Zanin kur ta njeva,
që bojshe kuku,
qysh na kaloi jeta,
vasho pa u martu.

ObserverKult


Lexo edhe:

QAMILI I VOGËL: PRANVERA NISI ME DALË (TEKSTI DHE KËNGA)

Pranvera nisi me dalë,
E bylbylat po këndojnë,
Hajde, vashë moj lulja e parë,
Dil në bashqe t’bisedojmë.

Unë në bashqe po të pres.
Me nji tufë vjollca t’bukura n’dorë,
Jam e jotja dej sa t’vdes,
E me ty do të bëj kunorë, do të bëj kunorë.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:


QAMILI I VOGËL & MAZLLOM MEJZINI: KUR PREJ TEJE U NDAVA (TEKSTI DHE KËNGA)

Kur prej teje u ndava
qe për në gyrbet
megjithëse u largova aman
një dashni na mbet.

Kur ti nga Gjakova
një letër ma çon
dhe unë nji ta shkrova aman
ma nuk më harron.

Kur erdhi pranvera
si stinë defrimtare
T’shikjosha kah dera
aman si një arsimtare.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:


BUJAR QAMILI RRËFEN 48 VITET NË SKENË, FLET EDHE PËR BASHKËSHORTEN E TIJ…

Në studion e “Esencë” erdhi këtë herë me energjinë dhe humorin e mirë, artisti Bujar Qamili. Ai mban mbi supe 48 vite karrierë pa shkëputje, një rrugëtim i gjatë dhe i bukur me këngën. Dhe një prej këngëtarëve që numëron bashkëpunimet më të shumta në muzikë. Jeta e tij e mbushur me muzikë, aventura, koncerte të shumta. Por dhe një kthim pas në kohë në fëmijëri e adoleshencë në fillesat e jetës dhe muzikës së tij.

Një album fotosh që kornizojnë jetën e tij e kthyen këngëtarin  pas në kohë duke na rrëfyer çaste e kujtime. Mes tyre një kujtim për vështirësitë e kohës ku këmbenin kostume për një performancë. Ai na rrëfeu në program një episod të tillë me këngëtarin Petrit Lulo.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult