Riza Bytyqi: Vinë vaporat, moj nanë, bregut detit… (teksti dhe kënga)

Ju ftojmë ta dëgjoni të kënduar nga Riza Bytyqi këngën “Vinë vaporat “

Vinë vaporat moj nanë, bregut të detit,
O dilni shihni moj nanë, asqertë e mbretit.

O dilni shihni moj nanë, kah po i çojshin,
O disa kajshin moj nanë, disa knojshin.

O disa kjajshin moj nanë, disa knojshin.
O ka nji letër moj nanë, n’vilajet e çojshin.

O ka nji letër moj nanë e çojnë n’vilajet,
O ka shtatë vjet o moj nanë, t’na presin gratë.

O se mos pritshin moj nanë, për shtatë vjet,
O le t’i marrin moj nanë, burrat pleq.

O burra pleq o moj nanë, o pleq me mjekerr,
O ishalla vjen o moj nanë, naj dever tjetër.

Këngën mund ta gjeni duke klikuar KËTU

ObserverKult

——————————

Lexo edhe:

LASGUSH PORADECI: UNË JAM NJERI I LIRË, KARAKTERIN TIM S’MA BLEN DOT ASKUSH!