“Shqipëri o nana ime”, kënga e mirënjohur e interpretuar nga Gëzim Nika (teksti dhe video)

“Shqipëri o nana ime” është një këngë e interpretuar nga shumë këngëtarë shqiptarë, por kësaj radhe ua sjellim versionin e interpretuar nga Gëzim Nika.

Teksti i kësaj këngë u shkrua nga poeti ynë, Naim Frashëri, dhe gjendet në kuadër të poemës “Bagëti e bujqësi”.

Në vazhdim gjeni tekstin dhe videon e këngës:

O malet e Shqipërisë
Dhe ju o lisat e gjatë
Fushat e gjëra me lule
Ju kam ndërmend ditë e natë

Kam ndërmënd dit e natë

Kur nigjon zanin e nanës
Qysh e lën qingji kopen
Blegërin dy a tri herë
Edhe ikën e merr dhenë
Blegërin dy tri herë
Edhe ikën e merr dhenë

Shqipëri o nana ime
Ndonëse jam o i mërguar
Dashurinë tane zemra
Kurrë s’ka me harrue…

Ashtu dhe kjo zemra ime
Më len ktu tek jam mua
Vjen me vrap me dëshirë
Atje ndër viset e tua
Vjen me vrap me dëshirë
Atje ndër viset e tua

Shqipëri o nana ime
Ndonëse jam o i mërguar
Dashurinë tane zemra
Kurrë s’ka me e harrue

Videon me interpretimin e Gëzim Nikës e gjeni duke klikuar KËTU

ObserverKult


Lexo edhe:

“TI SHQIPËRI, MË EP NDERË, MË EP EMRIN SHQIPËTAR”, POEMËN E NAIM FRASHËRIT E INTERPRETON LEKA SEFLA