Shpresa Berisha: Me lule t’beharit (teksti dhe kënga)

“Me lule t’beharit” këndohet nga Shpresa Berisha

Mu n’aty ke shtatë zymbylat,
ku knojshin o të shtat’ bylbylat,
aman, aman-e, aman-e.

Ku knojshin o të shtatë p’rijhere
ata dimnin, ata dimnin e bojshin verë,
e hej, hej aman.

Nëpër fusha t’barit-o bylbyl-o.
O me lule t’beharit-o, bylbyl-o.

Mu n’aty more n’at’ kënetë,
ku çelin o mor’ zymbylat vete,
aman, amane, amane.

Ku çelin o mor’ zymbylat vete,
bojshin hije, bojshin hije mor’ për  dy vetë
e hej, hej aman.

Ç’asht kjo gocë o që rrin mas dere,
-kryt’ oh mori vashë esmere,
aman, amane, amane.

Ftyr’ esmerja more sa m’pa mue,
uli kryte, uli kryt o mor’ tuj menue.
e hej, hej aman.

ObserverKult


Lexo edhe:

“DASHURIA JONË”, KËNGA E PAHARRUAR E EMA QAZIMIT (TEKSTI DHE VIDEO)

Kënga “Dashuria jonë” me tekst të Zhuliana Jorganxhi dhe muzikë të Flamur Shehut, u këndua nga Ema Qazimi në edicionin e 21-të të Festivalit të RTSH-së.

Po vijnë të gjithë sot
miq edhe shokë
ditëlindjen time plot me gaz
të më urojnë

të vish dhe ti, si asnjëherë të pres
sot mbush i dashur unë 20 vjeç.

ashtu si dielli tokës i jep jetë
dhe dielli detit i jep ngjyrë plot dritë
dhe njëri-tjetrit i duhemi në jetë
për fjalën e ngrohtë dhe të mirë.

ti papritur hyre shok në ditët e mia
për herë të parë ndjeva dashuri
e bukur është ajo si vetë rinia
me jetë e mbroj.

shiko qyteti ndezi drita kudo
dhe çdo dritare mban një dashuri
kjo dritë e bukur vjen në sy dhe qëndron
zemra më thotë sa fort të dashuron.

ashtu si dielli tokës i jep jetë
dhe dielli detit i jep ngjyrë plot dritë
dhe njëri-tjetrit i duhemi në jetë
për fjalën e ngrohtë dhe të mirë

ti papritur hyre shok në ditët e mia
për herë të parë ndjeva dashuri
e bukur është ajo si vetë rinia
me jetë e mbroj.

Tekstin dhe këngën mund ta shikoni KËTU:

ObserverKult