Sonte nis edicioni i 20-të i Festivalit “ReMusica”

Sonte do të nis Festivali “ReMusica”, edicioni i 20-të.

Organizatorët e këtij festivali përmes një njoftimi bën të ditur se ReMusica shënon 20-vjetorin e saj, duke thënë se ky edicion është një vështrim në arritjet e deritashme, si themel i vlefshëm e asaj që do të pason, përcjell Klankosova.tv.

“Festivali lindi si vazhdimësi e aktiviteteve që, në atë kohë zhvillonte ‘Qendra për Muzikën e Re’, një institucion i formuar menjherë pas luftës me nxitjen e Vanessa Redgrave, dhe përkrahjen morale të kompozitorit Philip Glass”, thuhet në shkrimin e tyre.

Ndryshe, edicioni i parë i këtij festivali u shënua në pranverën e vitit 2002.

LEXO EDHE: “ReMusica” përmbyllet në kujtim të Beethovenit e me fuqinë e muzikës