Tha se vuante nga “sindroma e mashtruesit”, çfarë është në të vërtetë gjendja që po kalon Dua Lipa?

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa, e cila sapo ka përfunduar turnen e saj botëror, ka folur hapur për ‘problemet me zemrën’, të ashtuquajturën ‘sindroma e mashtruesit’, frikën e saj më të madhe dhe shumë të tjera në një intervistë të fundit me ‘The Sun’.

27-vjeçarja zbuloi gjithashtu se preferon të bëjë një pushim të shkurtër nga rrjetet sociale sa herë që është duke punuar për një këngë.

Dua, e cila u nda me modelin amerikan Anwar Hadid dhjetorin e kaluar, mendon se thyerjet e zemrës mund të ndihmojnë shumë në shkrimin e këngëve. Ajo gjithashtu tregoi se frymëzohet nga artistë që vuajnë nga ‘vetëdyshimi’.

Duke folur për median britanike, këngëtarja tregoi se si ‘sindroma e mashtruesit’ e ndihmon në shkrimin e teksteve të këngëve.

“Shumë herë frymëzohem kaq shumë nga artistë që kanë shumë vetëdyshim ose janë në errësirë. Unë them, ‘O Zot, a duhet të ndjej kaq shumë dhimbje që të jem e mirë në atë që bëj?’ Kjo është ajo që ndonjëherë mendoj, ndonjëherë ‘sindroma e mashtruesit’ mund të më bëjë më të mirë. Sidomos kur shkruaj”, tha Dua për The Sun.

Por, çfarë është sindroma nga e cila vuan Dua?

Termi “sindroma e mashtruesit” u krijua në 1978 nga psikologët Pauline Rose Clance dhe Suzanne Imes. Në praktikën e tij si psikoterapist, Clance kishte vërejtur se shumë studentë të universitetit nuk mendonin se e meritonin vendin në universitetet e tyre prestigjioze apo madje menduan se aplikimi ishte pranuar gabimisht.

Termi përshkruan një përvojë të brendshme të mashtrimit intelektual: kush vuan nga sindroma e mashtruesit nuk ndihet aspak i shkëlqyer dhe beson se ata kanë mashtruar këdo që mendon ndryshe.

Personi i cili vlerësohet për sukseset e fituara mendon se nuk e meriton atë status ose atë pozitë dhe jeton me frikën se kjo pamjaftueshmëri e supozuar do të dalë në sytë e të gjithëve.

Edhe Albert Ajnshtajni, babai i teorisë së relativitetit, vuante nga ‘sindroma e mashtruesit’, besimi se ai gëzonte një vlerësim të pamerituar, pothuajse jo proporcional me aftësitë e tij.

Më tej Dua rrëfeu se i pëlqen të rrijë larg nga rrjetet sociale kur është duke punuar për një këngë, transmeton ‘living.al’.

“Kur krijoni një këngë, shijojeni atë. Momenti kur duhet ta publikosh këngën është i frikshëm dhe ti mendon: “Oh, a do ta pëlqejnë njerëzit?” Kështu ndihem unë për muzikën time në vend që të them: “Po ia dal, është gjithçka e mrekullueshme dhe unë jam në botën time, duke bërë diçka për të cilën jam krenare”, tha Dua, përpara se të shtonte: “Dua të bëj diçka që nuk e kam bërë më parë dhe dua të sfidoj veten. Ka raste kur i mbyll mediat sociale. Po e bëj për mua, po bëj diçka që dua.”

Përveçse një artiste e kompletuar, Dua është edhe një aktore e shkëlqyer. Por a e dini se frika e saj më e madhe është të marrë një rol të madh dhe të ndjejë emocione të forta në kamera?

Dua Lipa, e cila së fundi bëri debutimin e saj në filmin spiun ‘Argylle’ me Henry Cavill, Sam Rockwell, Bryan Cranston dhe Samuel L Jackson, foli për frikën e saj më të madhe në të njëjtën intervistë dhe tha: “Frika ime më e madhe ishte të merrja një rol vërtet të madh pasi mendoja: “Tani duhet të jem aktore dhe të ndjej të gjitha këto emocione në kamera”.

Javën që lamë pas, Dua përfundoi turneun e saj botëror ‘Future Nostalgia’ në kryeqytetin shqiptar, Tiranë. Ajo performoi në 94 shfaqje në vetëm nëntë muaj.

dua lipa

Lexo edhe:

DUA LIPA FLET ME KRENARI PËR KADARENË NË LONDËR: PËRMES TIJ MËSOVA PËR FRYMËN E REZISTENCËS SHQIPTARE

ObserverKult