“Tragjedia buzë detit”: Një incident i tmerrshëm që ndryshoi jetën e një çifti përgjithmonë

“Tragjedia buzë detit”, titullohet fotografia që fitoi çmimin Pulitzer.

Në mëngjesin e 2 prillit 1954, fotografi i Los Angeles Times, John Gaunt, po rrinte në oborrin e përparmë të shtëpisë së tij në plazh në Hermosa, kur dëgjoi një fqinj të bërtiste: “Diçka po ndodh në plazh!” Instinktivisht, Gaunt kapi kamerën e tij “Rolleiflex” dhe nxitoi për të parë një çift të tmerruar që shtrëngonin njëri-tjetrin.

Në breg, qëndronin një çift i ri, zoti dhe zonja John McDonald. Ndërsa lëviznin përpara, pastaj mbrapa, duke u kapur pas njëri-tjetrit, gjuha e trupit të tyre i tregoi Gauntit një histori që ia shtrëngoi barkun. Ai e kuptoi se dikush duhet të ketë humbur dhe bëri një fotografi nga dyqind metra larg.

Vetëm atëherë ai mësoi se pak çaste më parë, djali nëntëmbëdhjetë muajsh i çiftit, Michael, kishte luajtur përgjatë vijës bregdetare.

Dallga agresive, ua mori fëmijën nga cektina e bregut. Pavarësisht përpjekjeve të dyfishta të prindërve të pafuqishëm, atyre nuk mbeti gjë tjetër veçse të prisnim. Më vonë gjatë ditës, trupi i fëmijës u gjet i pajetë në plazh një milje larg.

Komiteti Pulitzer e quajti foton “prekëse, thellësisht prekëse”

Fotografia e titulluar “Tragjedia buzë detit” u shfaq në faqen e parë të The Times të nesërmen. Imazhi fitoi çmimin Pulitzer 1955 për fotografinë e shtypit; Komiteti Pulitzer e quajti foton “prekëse dhe thellësisht prekëse”. Por për Gaunt, imazhi ishte i vështirë për t’u mbajtur në fillim, kujtoi vajza e tij në nekrologjinë e Gaunt në 2007 Times nga shkrimtari i stafit Jon Thurber:

“…imazhi ishte i vështirë për të në fillim.” Ajo vuri në dukje se ai ishte vetëm 31 vjeç kur bëri fotografinë dhe kishte një vajzë 3-vjeçare në shtëpi. Çifti në fotografi jetonte në vend dhe, megjithëse Gaunt nuk i njihte…

Gjatë viteve të punës së tij në gazetë, Gaunt, i cili njihej si Jack, punonte kryesisht si fotograf i lajmeve në mbrëmje, duke ardhur në orën 3 ose 4 pasdite, duke qëndruar pas mesnatës. Ai e pëlqeu veçanërisht sfidën e mbulimit të zjarreve, kujton vajza e tij…/rarehistoricalphotos.com

ObserverKult

Fotografi i Los Angeles Times, Jack Gaunt, në qendër, pasi fitoi çmimin Pulitzer, përgëzohet nga redaktori i Cityt, Bud Lewis, majtas dhe redaktori L.D. Hotchkiss.

Lexo edhe:

KËTA JANË NDËR TURISTËT E PARË QË VIZITUAN PIRAMIDAT (FOTOGRAFI TË RRALLA)