Trix: Moj zeshkanja ime…(teksti dhe kënga)

Moj zeshkanja ime
shikimi yt më djeg si zjarr
pranë lumit qëndrojmë të dy
në zemër kemi një mall.

Kuptoje një zemër djali
që dashuron, dashuron
kuptoje një dashuri t’sinqertë
që t’adhuron, t’adhuron.

Se ç’më dogji malli
për ata sytë e tu të zi
xhevahir, gurë e pashtjerrur
ti më falë gjallëri.

ObserverKult


Lexo edhe:

TRIX: U NDAMË NË ERRËSIRË, ATË NATË KUR BINTE SHI… (TEKSTI DHE KËNGA)

U ndamë në errësirë
Atë natë kur binte shi
Me puthe një herë
Më the lamtumirë.

Dy lotë më pikojnë
O shpirti im
Pse më len të vetëm
Sa je e pamëshirë.

Tekstin e këngës dhe videon mund ta shihni KËTU:


GËZIM MYSHKETA: TË GJITHË E KEMI HUMBUR PAK BUSULLËN… JETOJMË SI “SKLLEVËR” TË RRJETEVE SOCIALE

Gëzim Myshketa, lindi në vitin 1982 në Durrës. Gjatë studimeve për kanto ra në sy si një nga më të talentuarit e brezit të tij. 

U diplomua me nota maksimale në Konservatorin “Arrigo Boito” në Parma, nën drejtimin e mjeshtrave Giuliano Ciannella dhe Lelio Capilupi.

Ishte vetëm 20 vjeç kur debutoi në rolin e Figaros në “Le Nozze di Figaro” nën dirigjimin e Antonello Allemandit, për të vazhduar tutje me role tjera të shumëta, në skena të mëdha botërore.

Gëzim, ju jeni një emër i njohur në muzikën shqipe dhe atë botërore. A mund të na tregoni si ishin fillet tuaja, dhe sa ishte e vështirë të depërtonit dhe të renditeni krahas këngëtarëve më të njohur në botëror?

– Më lejoni të dërgoj nëpërmjet kësaj interviste një përqafim virtual për të gjithë motrat e vëllezërit shqiptarë të Kosovës. 

Fillimet kanë qenë në një shtëpi me dru e tallazh të quajtur Barakat e italianëve. Ishte aty ku regjimi kishte detyruar me qëndrim banese familjen Myshketa e cila para pak vitesh kishte qenë një nga familjet tregtare më të pasura të qytetit. 

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult