Agim Doçi: Ika… sepse nuk kam kohë të merrem me ty

“Nuk kam kohë të merrem me ty”, poezi nga Agim Doçi

Mjaft më bezdise me xhelozinë tënde!
Gjeta pak kohë të ta them ndër sy:
Bota ime është më e madhe se çdo dhembje
Lermë të lutem, nuk merrem dot me ty!

Unë vij të përkëdhel e ti kurrë nuk ngopesh
Ankohesh, psherëtin e pastaj thua: – më ke xhan?
Vërtitesh brenda vehtes e prej saj frikësohesh
Nuk kam kohë të merrem me ty taman!

E di se do trishtohesh dhe do kërkosh pardon
Por unë e ndjej nga larg, do mbetesh po ajo!
Sa më shumë të të dua, ti përsëri dyshon
Më ndjek nga pas si hije, pastaj pyet: – a më do!?

Tani fli dhe pafsh’ ëndrrat më të bukura
Unë do vij fshehurazi e të të puth në sy
Se lulet mezi presin, mbi to, të ndalet flutura…
Ika… sepse nuk kam kohë të merrem me ty!

ObserverKult


Lexo edhe:

U NDA NGA JETA PASI PËSOI HEMORRAGJI CELEBRALE NË TRU, AGIM DOÇIT I JEPET SOT LAMTUMIRA E FUNDIT/ U DËNUA NË FABRIKËN E LETËR-KARTONIT, KUSH ËSHTË INXHINIERI ELEKTRIK QË U BË POET