Brit Awards 2021: A do jetë ky edicioni i Dua Lipës?

Ky edicion i ‘Brit Awards’ do jetë i gjithi dedikuar Dua Lipës, ose të paktën kështu duket nga nominimet e publikuara. Ceremonia do mbahet në 11 maj pasi u shty disa herë dhe i dedikohet artistëve më të mirë britanikë, duke u bërë kështu spektakli më i rëndësishëm i muzikës në Angli.

Dua Lipa do përformojë live në ceremoni dhe sipas publikimeve të fundit, ajo udhëheq në tre kategoritë më të rëndësishme: Artistja më e mirë femër, Kënga më e mirë dhe Albumi më i mirë.

‘Brit Awards’ do prezantohet për të katërtin vit radhasi nga Jack Whitehall, që drejton programin paralel me atë të James Corden, transmeton ‘konica.al’.

Më tej është edhe lista e plotë e nominimeve për këtë vit:

Artisti mashkull më i mirë
AJ Tracey
Headie One
J Hus
Joel Corry
Yungblud

Artistja femër më e mirë
Arlo Parks
Celeste
Dua Lipa
Jessie Ware
Lianne La Havas

Kënga më e mirë 
220 Kid & Gracey,  Don’t Need Love
Aitch & AJ Tracey ft Tae Keith,  Rain
Dua Lipa,  Physical
Harry Styles,  Watermelon Sugar
Headie One ft AJ Tracey & Stormzy,  Ain’t It Different
Joel Corry ft MNEK,  Head & Heart
Nathan Dawe ft KSI,  Lighter
Regard & Raye,  Secrets
Simba ft DTG,  Rover ‘
Young T & Bugsey ft Headie One,  Don’t Rush

Grupi më i mirë
Bicep
Biffy Clyro
Little Mix
The 1975
Young T & Bugsey

Breakthrough Artist
Arlo Parks
Bicep
Celeste
Joel Corry
Young T & Bugsey

Grupi më i mirë Internacional 
BTS
Fontaines DC
Foo Fighters
Haim
Run The Jewels

Artistja femër më e mirë Internacionale
Ariana Grande
Billie Eilish
Cardi B
Miley Cyrus
Taylor Swift

Artisti mashkull më i mirë Internacional
Bruce Springsteen
Burna Boy
Childish Gambino
Tame Impala T
he Weeknd

Albumi vitit
Arlo Parks,  Collapsed In Sunbeams
Celeste,  Not Your Muse
Dua Lipa,  Future Nostalgia
J Hus,  Big Conspiracy
Jessie Ware,  What’s Your Pleasure.

LEXO EDHE: Brit Awards 2021, këtë vit dominojnë artistet