Eli Fara: Vetës sonte, vetëm sonte, do ta bëj një marrëzi…(teksti dhe kënga)

Ju ftojmë ta dëgjoni këngën “Vetëm sonte”, kënduar nga Eli Fara.

Nata mbuloj tani,
gjysma ime vetëm rri,
Shpirtin po fryn veri,
fati më mban mëri,
aj,aj,aj,aj…

Me fatin dua që të loz,
Me fatin do të bëj ujdi,
Me fatin vetëm për një natë
Dua të pi…

Vetëm, vetëm sonte,
vetëm, vetëm sonte,
do ta bëj një marrëzi,
sytë me tymin e cigares do t’i mbyll,
gishtin do ta vë tek ti.

Vetëm, vetem sonte,
vetëm, vetëm sonte,
natës helmin do t’ia pi,
zemrës time unë një zemër do t’i gjej,
gishtin do ta vë tek ti.

Ti moj hënë mos perëndo,
Rri me mua e mos shko,
Me fatin dua që të loz,
Me fatin do të bëj ujdi,
Me fatin vetëm për një natë
Dua të pi…
Vetëm, vetëm sonte ti.

ObserverKult

Kliko EDHE:

ELI FARA: RRUGËS I TRISHTUAR, DIKUSH PO ECËN… (TEKSTI DHE KËNGA)

eli fara Viti 1989: Telefonata nga SHBA që alarmoi komunizmin: Dua Eli Farën, Sipas Izminit, Agimi i ka thanë që Eli Fara më datën 15 gusht do të

Rrugës i trishtuar, dikush po ecën,
një i dashuruar dhe fare vetëm,
dashurinë që humbi duke kërkuar
si i erdhi fundi
iku dhe e la...

Vajzën që e donte, sa donte jetën
e braktisi sonte dhe e la vetëm
ëndrra që përkuli sa shpejt u shua,
errësirës fundi…
iku dhe e la…

Ndoshta rri e fshehur, diku në pyje,
apo rri e ndezur, atje me yjet
dhe përgjon atje
djalin që e kërkon…

Kushedi ku dehet, a përqafohet
apo do të kthehet dhe do pendohet
djali në vetmi,
vajzën e kërkoi…

Tekstin e plotë dhe këngën e gjeni duke klikuar KETU

ObserverKult