Interesante, zbulohet ky detaj në pikturën legjendare të Pikasos

Ekspertët në Muzeun Guggenheim në Nju-Jork zbuluan një qen të vogël të fshehur nën sipërfaqen e një pikture të piktorit të famshëm Pablo Picasso.

Vizatimi i një qeni të bukur me një hark të kuq u zbulua nga ekspertët e muzeut gjatë një analize teknike të pikturës “Le Moulin de la Galette”, përpara ekspozitës së veprave të hershme të Picasso-s.

Ekspozita “Young Picasso in Paris” u hap në Guggenheim. Në këtë ekspozitë janë ekspozuar 10 piktura dhe vizatime që Picasso ka bërë pas mbërritjes së tij në kryeqytetin francez në vitin 1900.

 “Le Moulin de la Galette” përshkruan një skenë shumëngjyrëshe në sallën e famshme të ballit parizien.

Kjo pikturë është pikturuar edhe nga artistë të tjerë, si Renoir.

Vendin qendror në foto e zë një tavolinë ku janë ulur tre persona, ndërsa të tjerët kërcejnë rreth tyre.

Ekspertët zbuluan gjithashtu një mysafir të katërt në tryezë, të mbuluar me bojë të errët, raporton CNN.

Ata ishin në gjendje të riprodhonin se si dukej fillimisht qeni në tryezë me ndihmën e rrezeve X fluoreshente. Një metodë kjo që harton elementët kimikë në imazh.

Muzeu thotë se ata nuk janë të sigurt pse Picasso vendosi të hiqte qenin nga piktura.

Një supozim është se fytyra e tij bukuroshe dhe harku i kuq shpërqendrojnë shumë vëmendjen nga pjesa tjetër e përbërjes.

Dmth për të mos “vjedhur shfaqjen”.

Picasso bëri ndryshime të tjera në këtë pikturë, duke përfshirë përshkrimin e çiftit të kërcimit, si dhe rilyerjen e karriges bosh.

Ndryshimi i imazheve do të bëhej më vonë praktikë e rregullt e Pikasos.

Kjo pikturë konsiderohet si një nga shembujt më të hershëm të një pune të tillë./oranews

ObserverKult


Lexo edhe:

PIKASO ISHTE NXËNËS I TMERRSHËM, POR DON ZHUAN

Pikaso, Henri Matisse dhe Marcel Duchamp konsiderohen si tre artistët të cilët me mënyrat e tyre origjinale në artet plastike në dekadat e para të shekullit të 20-të. Ata janë përgjegjës për zhvillime të rëndësishme në pikturë, skulpturë dhe artin e qeramikës.

Bashkë me Georges Braque, Pikaso e themeloi kubizmin. Duke refuzuar të kthehet në Spanjë gjatë regjimit të Frankos, ai e kaloi pjesën më të madhe të jetës në Francë.

Veprat e tij më të shquara janë “Zonjushat e Avinjonit” dhe “Guernika”.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult