Ishte e para veza apo pula? Ja cila është e vërteta

“The Guardian” i ka bërë homazh këtë të hënë Ivan Moscovich. Ai konsiderohej një legjendë në botën e enigmave dhe lojërave për të cilat duhet ta vrisje pak mendjen.

Ai ndërroi jetë javën e kaluar në moshën 96-vjeçare. Ivan kishte prindër hungarezë, por ishte lindur në Novi Sad më 1926. Jeta e tij ka qenë e trazuar pasi u dërgua në kampin e Auschwitz nga nazistët.

Moschovich mbahet mend si një virtuoz i lojërave dhe kuize-ve.

Ai është një nga autorë më të shitur të librave me enigma.

“Libri i madh i lojërave të mendjes” u shi rreth gjysmë milioni kopje.

Më poshtë vijnë disa prej tyre të marra nga libri i tij.

1. Ishte e para pula apo veza?

Zgjidhja: Veza.

Shpjegimi: Ju nuk e specifikuat llojin e vezës. Sigurisht që ka pasur vezë përpara se të kishte pula, vezë dinosauri, për shembull.

2. Si mund të ndërtoni një shtëpi që ka një dritare në të 4 muret, por çdo dritare të ketë pamjen nga jugu?

Zgjidhja: Ndërtojeni në Polin e Veriut

ObserverKult


toger deputetit nuk u ndalen

Lexo edhe:

“BEDRIUT DO T’JA PRESIM GJUHËN”, TORTURAT DHE ENIGMA E ELEMINIMIT FIZIK TË TUK JAKOVËS

Dashnor Kaloçi 

Memorie.al publikon letrën e panjohur e ish-Prokurorit të Përgjithshëm dhe anëtarit të Byrosë Politike e Sekretarit të Komitetit Qëndror të PPSH_së, Bedri Spahiu, dërguar komandantit të Burgut 303 në Elbasan, Hysen Kapllanaj (ku të dënuarit politik punonin për ndërtimin e Fabrikës së Çimentos), lidhur me trajtimin që u bëhej të burgosurve nga ana e komandës dhe e vetë shtetit. Ku nuk zbatoheshin as ligjet që ata vetë kishin hartuar, si dhe presionet psikologjike që i bëheshin Bedri Spahiut nga ana e komandantit të atij kampi, që ishte shprehur para gjithë të dënuarëve, se: “Bedriut do t’ja presim gjuhën”, etj. 

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult