Ja si ka planifikuar ta mbyllë karrierën e tij Quentin Tarantino?

Quentin Tarantino, një nga kineastët më me ndikim të Hollivudit, po përgatitet të drejtojë filmin e tij të fundit. Skenari, i quajtur The Movie Critic, thuhet se është vendosur në fund të viteve 1970 në Los Angeles dhe përqendrohet rreth një gruaje kryesore.

Edhe pse detajet e sakta të historisë nuk janë bërë publike, burimet sugjerojnë se filmi mund të fokusohet në jetën e kritikës së famshme të filmit, Pauline Kael.

Kael ishte e njohur për personalitetin e saj të ashpër dhe kontributin e saj në botën e kritikës së filmit. Ajo ishte konsulente për Paramount në fund të viteve ’70-ta, që është edhe periudha kohore në të cilën është vendosur filmi.

Tarantino ka shprehur një respekt të thellë për Kael në të kaluarën, duke bërë që ajo të jetë subjekt i filmit.

Sipas The Hollywood Reporter, e cila jep lajmin, projekti aktualisht nuk ka një shtëpi në studio, por Sony është një kryesues për shkak të marrëdhënies së ngushtë të Tarantinos me ekzekutivin më të lartë të kompanisë, Tom Rothman.

Sony shpërndau më parë “Once Upon a Time in Hollywood”, i cili fitoi mbi 377 milionë dollarë në mbarë botën dhe fitoi dy Oscar pasi mori dhjetë nominime.

Tarantino ka pohuar prej kohësh se do të tërhiqej nga kinematografia pasi të drejtonte dhjetë filma ose të mbushte moshën 60 vjeç, cilido që të vinte i pari.

Me “The Movie Critic”, ai do të ketë përfunduar filmin e tij të nëntë artistik dhe do të mbushë 60 vjeç në fund të këtij muaji.

Tarantino ka deklaruar më parë se dëshiron t’i japë fund karrierës së tij me “një notë të lartë”. Ndërsa regjisorët priren të humbasin kontaktin me audiencën e tyre me kalimin e moshës.

Pavarësisht planeve të tij për t’u tërhequr nga filmi, Tarantino ka shprehur interes për të eksploruar mënyra të tjera krijuese, të tilla si regjia e serialeve të kufizuara ose shfaqjeve./gazetashqip

ObserverKult


Lexo edhe:

FESTIVALI I FILMIT I ROMËS, TARANTINO NDEROHET PËR ARRITJE JETËSORE

Regjisori Quentin Tarantino do të nderohet në Festivalin e Filmit në Romë me çmimin për arritje jetësore.

Ai do të marrë pjesë në këtë festival që zgjat nga data 14 tetor e deri më 24 tetor, ku edhe do t’iu përgjigjet pyetjeve nga audienca lokale.

“Ka qenë një vakt në jetën time kur kam shikuar çfarëdo filmi italian. Dhe e kam kaluar pjesën më të mirë të karrierës duke e bërë versionin tim të atyre të filmave”, ka thënë Tarantino.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

Observerkult