Martin Camaj: Mbrenda në gjallninë e jetës jam me ty

martin camaj deshta
Martin Camaj

Poezi nga Martin Camaj

Jam si jam, thëngjill
që digjet në gji, dy, tri herë
e mandej bie në letargun

e mendimeve, Hera,

Dhe hini mbulon qenjen time.
Mbrenda në gjallninë e jetës
jam me ty.
Dhe jam me tokën
nën peshën e bimëve gjitfare
në këtë verë.

Në takim me ty
hini bie prej zemrës sime
e nuk jam i zi e shëndris.

München, 29.6.68

*Titulli i origjinali: “Me ty”

ObserverKult


Lexo edhe:

ARSHI PIPA LETËR MARTIN CAMAJT: JE ZEMËRUAR, SE NUK KAM SHKRUAR PËR LIBRIN TËND?

“Je zemëruar se nuk kam shkruar për librin tënd dhe nuk po vjen në konferencë për Kosovën”? – Zbulohet letra ku Arshi Pipa përplaset me Martin Camajn.

Studiuesi Parid Turdiu ka publikuar kohë më parë një letër të rrallë, që Arshi Pipa ia dërgonte Martin Camajt, më 24 shtator 1982, transmeton ‘konica.al’.

Nëpër rreshta kuptohet qartë, se marrëdhëniet mes dy njerëzve të letrave nuk kanë qenë aq miqësore.

Bëhet fjalë për një konferencë ndërkombëtare për Kosovën, ku Martin Camaj ka refuzuar të marrë pjesë…

Tekstin e plotë e gjeni KËTU


Lexo edhe:

MARTIN CAMAJ: DHE DASHUNOJ MÂ TEPËR ATE GRUE

E kujtoj fëmi endè para kandilit
ftyrën tande mâ të ndritun se flaka.
Dhe e dijsha se ke me u bâ e hijshme
kur pijshe ujë etshëm mbas shujte.
E dijsha se vjeshta ka me mbushë pusat
me pika shiut plot e për maje…

Poezinë e plotë e gjeni KËTU