Moikom Zeqo: Mund të varrosem, por s’vdes!ObserverKult


moikom zeqo migjeni

Lexo edhe:

“JU LUTEM MOS MË HARRONI PO IKA”: KUR MOIKOM ZEQO E PRANOI FUNDIN…

Amaneti, brengat dhe zhgënjimet e Moikom Zeqos nga klasa politike në Shqipëri. Publicisti Bedri Islami rrëfeu kohë më parë gjithçka nga miqësia 50-vjeçare me eruditin e ndjerë.

Nga: Lorena Resulaj

Figurat si Moikom Zeqo janë të papërsëritshme, ndaj dhimbja që lë pas humbja e tyre është e madhe. Eruditi i shquar krijoi miqësi të shumta gjatë jetës dhe kushdo që e njohu ndihet me fat që mësoi diçka prej tij.

Një nga miqtë më të shtrenjtë të artistit dhe studiuesit të ndjerë, Bedri Islami, rrëfeu për “Shekulli”-n të gjithë rrugëtimin me të, që nga njohja para 50 viteve në kohën e universitetit dhe deri tek telefonata e fundit pak orë para se ai të ndahej përgjithmonë nga jeta.

Publicisti dhe shkrimtari tregon se Zeqo prej 2 javësh qëndronte i shtruar në spital dhe se e ndjente që kishte afruar fundi, ndërsa për gjithë miqtë e të afërmit e tij ndarja nga jeta erdhi e papritur.

“Ishte i sëmurë prej kohësh dhe 2-javëshin e fundit vuajti shumë dhe nuk lejonin askënd të futej brenda në spital. Unë e kam takuar para se të shtrohej, por dhe pardje kam folur me të në celular, ndaj na erdhi e papritur. Në orën 5 të mëngjesit më dërgoi bashkëshortja e tij një mesazh: ‘E paimagjinueshme! Moikomi na la’.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult