Në Mitrovicë filloi Festivali Tradicional i Komedisë

Nga mbrëmë dhe deri më datë 8 tetor do të jetë i hapur Festivali Tradicional i Komedisë “Mittrixfest” edicioni i 13-të.

E në krejt këto ditë Mitrovica do të frymojë në art dhe kulturë, ku artdashësit do të mund të ndjekin komedi teatrale, ekspozita të pikturave nga fëmijët me autizëm, vizita turistike, promovim i qytetit dhe i trashëgimisë kulturore.

Po ashtu në këtë Festival do të ketë puntori nga njohës të fushës së teatrit, mbrëmje muzikore, ndërsa krejt këto do të mbahen në Muzeun e Qytetit të Mitrovicës.

Ndryshe, MKRS-ja vazhdon të jetë një nga mbështetësit kryesorë të këtij edicioni të Festivalit Tradicional i Komedisë./ObserverKult


Lexo edhe:

FESTIVALI I KËNGËS NË RTK, ZBULOHEN 18 KËNGËT FINALISTE

Komisioni Përzgjedhës i Festivalit të Këngës në RTK ka bërë përzgjedhjen e 18 këngëve finaliste të edicionit të parë të Festivalit të Këngës në Radiotelevizonin e Kosovës.

Pas një mbledhje katërorëshe, komisioni përzgjedhës ka nxjerrë listën e këngëve finaliste të Festivalit të Këngës në RTK.

Tetëmbëdhjetë këngëtarë/bende janë përzgjedhur që të marrin pjesë në netët finale të Festivalit të parë të Këngës, të organizuar nga Radiotelevizioni i Kosovës.

Tre netët live të Festivalit të Këngës në RTK do të zhvillohen në datat 26, 27 e 28 tetor 2023.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:


pablo neruda

KUR TË THEM TË DUA…, POEZI NGA PABLO NERUDA

Pablo Neruda Kur të them të dua…

Atje në muzg, në det
Hedh rrjetën e trishtë drejt oqeaneve të syve të tu
Në vetminë time më të thellë dhe më të zjarrtë
Prej fundesh më sjell krahët e një njeriu të mbytur
Dërgoj sinjale të kuq drejt syve të tu të munguar
Si valë deti, si dritë fari në plazhin e shkretuar
Ti je errësirë përplot aromë femre në largësi të pafundme
Andej nga ty, nganjëhere bregdeti shfaqet frikshëm
Atje në muzg, në det
Hedh rrjetën e trishtë në ujin blu që ngre valë dhe suvalë
Ne oqeanet e syve të tu

Poezinë e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult