Pem’za Peso: Du me t‘pâ qysh t’rri plakja…

pem'za peso - du nji ditë

sa du me t‘pâ qysh t’rri plakja
se mua vetja durësh m‘dul
âsht nji stinë
që se kursen as vetën
ftyrës teme mollëzat ia vul

du me t’i ni zojtë e mendimit untë mas kokrrave t’synit
kah shkunen gëzimi tuj fluturu
e ngatërrojnë stinën
e kthehen dimnit

jam mësu me fjetë
si pema n‘kâm‘
me fyrmë â zâ
tuj prit me m’prekë
sikur plaqnar me kuvendu
â reni bashkë me dekë

edhe tjera netë
kanë me u zbardhë n’pritje
tjerë s’i ti e unë
n’ardhje ikje
edhe atëhere
kur gjâ e jona
mâ s‘jet
kanë me u dashtë zojtë
e me kâjtë strehtë

ObserverKult

Lexo edhe:

Trishtimi i plakut që mbet pa djalë

Ecka Xheka plak shpatit përpjetë
kom mas kome
tuj ia njeh gjyksit ofshamë mas ofshame
tu i bo shuk topat e borës
tu e kqyrë katunin si n’shuplakë t’dorës

e vjerr shikimin n’degë t’qurshisë
ia shihka veç kulmin shpisë
edhe do shoka t’holla tym oxhakut
zunën lotë sytë e plakut
nis kujton rininë bashkë me Kumrinë

kallxo Kumri çka fsheh n’pal’ t’pshtjellakut
kallxoj Xhekës se je tuj thurrë shputa
për komë t’vogla t’buta
lej fjaltë e hallkut po ruju mos t’ngulen shtizat barkut

fort u mallëngjy
tu i zon gujtë përfuni
ungjet mbi kom t’veta
katërdhjetë vjet temas
e shpurth kujtesën
kur e pritke lejlekun
me zon strofull mi plepin
qe ia kish pas mjell baba ktij kur ka le
e qi s’pshtoj pa u pre

s’mlidhen arat si cepat e shamisë
as mali s’i floktë e Kumrisë

thuje Xhekë leje amanetin
me t’shti n’dhe ner qurshi
mos shko i hjekun ner t’dekun

Veç gru

Fjet mali me hanën mbi kry
e s‘u dogj
krahëve me qindra zogj
edhe mu nji andërr sa t‘zitë n‘thu…

Ciklin e plotë të poezive e gjeni KËTU