Thënie për nënën: Nëna është personi i vetëm në botë që të do para se të të shohë

dashuria e nënës

ObserverKult ju sjell disa thënie të bukura kushtuar nënës:

Nuk gjen në botë jastëk më të mirë se sa prehëri i nënës, e as trëndafil më të bukur se sa thellësirat e shpirtit të saj!” – Shekspir

Gjithçka që jam apo shpresoj se do të jem, ia kam borxh nënës time engjëllore!” – Abraham Lincoln

“Jeta fillon duke u zgjuar dhe dashuruar fytyrën e nënës!”  George Eliot

“Dashuria e nënës është karburanti që lejon një person të thjeshtë për të arritur të pamundurën!” – Marion C. Garretty

“Në veshët e një fëmije, fjala “nënë” është magjike në të gjitha gjuhët!” – Arlene Benedict

“Ka mijëra gra, por vetëm një nënë!” – Proverb bolivian

“Nëna: çdo dashuri fillon dhe përfundon atje!” – Robert Browning

“Zoti nuk mund të ishte kudo, prandaj i krijoi nënat!” – Proverb hebraik

“Nëna është personi i vetëm në botë që të do para se të të shohë!” – Johann Heinrich Pestalozzi.

ObserverKult

——————————–

LEXO EDHE:

Borges: Harresa është hakmarrja e vetme dhe falja e vetme…

————————-

Lexo edhe:

Ramë Lahaj ia dedikon nënës së tij këngën “Për mu paska ken’ kismet”

Ai me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook” ka shkruar se kjo ishte kënga e preferuar e mamasë së tij.

“Në ato netët e rralla të viteve të fundit, kur jemi ulë me pa televizor bashkë si dikur. Kur u mbledhshim mas darke e sigurisht unë kryet n’prehnin tand, televizori e dha kangën “Për mu paska ken’kismet ” ja rrite zanin e me the “fort e du qet kangë”.

Lexo tekstin e plotë KETU