Ndahet nga jeta ikona e filmave të animuar

Bota e animacionit ka humbur një legjendë, Ruthie Tompson që vdiq në moshën 111 vjeç.

Tompson, e cila filloi karrierën e saj në Disney si krijuese e vizatimeve në filmin e parë të animuar të Disney, Borëbardha e Shtatë Xhuxhët e vitit 1937.

Ajo gjithashtu punoi në klasikët e Disney si Pinocchio, Dumbo. Bambi dhe Bukuroshja e Fjetur, ndërsa gjithashtu u bë një nga tre gratë e para që u bashkua me Unionin Ndërkombëtar të Fotografëve, Lokal 659 të IATSE, në 1952, transmeton ‘lapsi.al’.

Tompson lindi në 22 korrik 1910 në Portland, Maine dhe u rrit në Boston para se të transferohej në Oakland kur ishte tetë vjeç. Dhe në Los Angeles në 1924, pasi nëna e saj u divorcua dhe u martua përsëri.

Tompson përfundoi duke jetuar në të njëjtin bllok me Robert Disney, xhaxhai i Walt dhe Roy Disney. Në të cilin ata jetuan kur u transferuan për herë të parë në Los Angeles.

Shtëpia e saj ishte gjithashtu shumë pranë Studio Disney Bros në Kingswell Avenue. Me Tompson që ndau një kujtim të hershëm në intervistën e saj Disney Legend në 2000.
Walt u kujtua për Ruthie që kur ishte fëmijë, dhe i ofroi asaj një punë dhe më pas në Departamentin e Paint në filmin e parë të animuar të studios. Filmin klasik të vitit 1937 Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhët.

Ajo vazhdoi të punojë si kontrolluese në filmin e shkurtër të animuar Donald në 1959 në Tokën Mathmagic dhe serialin televiziv Popeye the Sailor.

————————————————————————————–

LEXO EDHE: NDËRRON JETË NË MOSHËN 58-VJEÇARE AKTORI I NJOHUR

Hollivudi po mban zi për humbjen e një personi të veçantë nga seria dramatike e HBO-së, “Oz”, Granville Adams.

Adams vdiq në moshën 58-vjeçar. Pas një beteje të gjatë me kancerin.

Lajmi u konfirmua nga miq të shumtë, duke përfshirë producentin ekzekutiv të serisë “Oz”, Tom Fontana.

Kirk Acevedo, aktori tjetër nga “Oz”, shkroi.“Humba vëllain tim sot pas një beteje me kancerin”.

Adams njoftoi betejën e tij në mediat sociale me postimin e tij të fundit të ndarë. Nga ajo që duket se ishte dhoma e tij e spitalit në gusht…