Tri poezi nga Afrim Demiri: Thërras emnin tem dhe nuk dëgjoj za

afrim demiri çelës gjuha e heshtjes

Në vazhdim mund t’i lexoni tri poezi të Afrim Demirit

Vjet përvjet

Vjet përvjet
lëkurën e ndërroj
Si gjarpni i shpisë
luspë pas luspe
mimikrinë ndaj kohës
ushtroj

Pshtjellëm brenda saj
fshihen nga rrufetë e fatit
pa hetue se hetohem
nga syni i keq

Si gëzhojë e voes së zime
lëkura më plasaritet
motet tuj i rrokullisun
në honet e kohës

Vjet përvjet nga një portret
si fletë e kalendarit
shkoqet nga faqet e mia.

Syni i mjegullës

Në synin e mjegullës
si në synin e dhisë së preme
perëndon horizonti

E padukshmja shtrihet
paskaj

Zogjtë nuk vijnë as nuk shkojnë
Koha e dehun shtrihet përtej
meje
Prekem nga e paprekshmja
edhe mendimi më mjegullohet

Thërras emnin tem
dhe nuk dëgjoj za
Bindem se jam i humbun
I tretun në këtë planet
të mjegullt

Pa gravitet
Pa udhë
Pa shenja.

Sot dhe sonte

Nata mbyllë buzëqeshjet e ditës
në arkën e andrrave deri në agim
Ato si flutura të përflakuna derdhen
zemrave të përvlueme n’ dashni

Në cepe buzësh çelë dita sërish
pas një shiu me shije puthjesh
Në petale lulesh si pikat e vesës
bien lotët e zhgandrrave
zhgënjyese

Në mes një sot dhe një sonte
lindin dhe perëndojnë shpresat
Të zana ngusht në zgripcin
e ndjenjave.

ObserverKult


Afrim Demiri

Lexo edhe:

AFRIM DEMIRI: NUK E PASKAM DITË… DIKUSH MË PASKA MALLKUE

Triptik mbi retë

Nga Afrim Demiri

Sa lehtë çmendet një ditë

Sa lehtë çmendet një ditë
Edhe më lehtë si përhapet
çmendia e saj si një erë
e marrë…

Poezitë tjera mund t’i lexoni duke klikuar KËTU