Littera sjell për lexuesit librin “Sagë për shtëpinë” të Eduard Frrokajt

eduard frrokaj sagë për shtëpinë

Shtëpia Botuese Littera sjell për lexuesit librin “Sagë për shtëpinë” të autorit Eduard Frrokaj.

“Sagë për shtëpinë”’ është një libër i dhembjes, ikjes, kthimit, ëndrrës, vdekjes dhe dashurisë. Është një paralele poetike për njeriun, atdheun dhe shtëpinë.
Saga e shtëpisë mund të lexohet si jeta e njeriut nëpër një dramë të madhe, e njeriut që nuk njeh Atdhe, por është kudo në rrugët e botës, e njeriut që është edhe në ëndrrën e gjyshit, në dashurinë e vashës… në varreza masive.

Rrëfimi për një nanë

Kur u ndaluan Gjovalin dhe Milan Marku në fushë të Mejes
nana u lutë dy herë, zotit dhe kombit
Çka i kanë ba kujt në këtë natë barbare djemtë e mi, tha
Nanës së Anton Lleshit vrasësit i thanë se po nuk lëvizën
do t’i vrasin djemtë para syve të tyne
Nanës Zoje Prendi ja vranë të pesë djemtë
e ia lanë vetëm një kujtim
Ai momenti i të vetmes shenjë
Nanat i panë djemtë të shtrirë në fushë
me bajoneta barbarësh mbi krye
për herë të fundit
Ai momenti për të fundit herë
Më pas ra heshtja dhe u dëgjuan batare të gjata
Djemtë i vranë me plumba në krye
nanat e dëgjuan kujen larg
Vonë napër natë mbërrinë
atje në Zadrime ku ka kënduar Fishta
Djemtë e Malsisë vra e coptue
të nesërmen i nisën për në Batajnicë
Vrasësit nuk kishin lexuar libra
por kështu e kishin parashikuar tragjeditë e vjetra
Në varre të katundit qyqja këndonte për fatet e nuseve
dhe kthimin e djemëve të Malsisë
Një ditë të bukur maji u kthyen ata me eshtra të bëra copë e grimë
me e ruajtë kufirin në Dukagjin
Mbase një zanë ka thanë atë ditë
a e dini o Gjovalin e Milan Marku
sa herë asht lutë nana për me u kthye
Nana tri ditë pas si në kryqëzim Krishti iku
e u bë Rozafë me i muros kujtimet e atdheut
Tha t’i bëjmë roje fisi Atdheut
Lahutën e Malsisë e dinte përmendësh
I mësoj edhe shenjat e barbarisë
Të tretën ditë në trupin e saj u vetëflijua profecia
se nuk mund të jetoj vetëm me kujtime
Sot i bënë roje djemëve i bënë roje atdheut
Rrëfimi për një nanë dheut e atdheut nuk i mbaron kurrë

Eduard Frrokaj ka lindur më 29.06.1975 në Plançor të Gjakovës. Ka diplomuar në degën e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe në Universitetin e Prishtinës. Një kohë të gjatë është marrë me gazetari dhe publicistikë. Shkruan poezi dhe prozë.

———————-

Botimin e librit e mbështeti Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Republikës së Kosovës.

Librin e gjeni nga nesër në librari.

ObserverKult


Lexo edhe:

EDUARD FRROKAJ: KODI BIBLIK

Ata ishin dymbëdhjetë, ti u bëre i trembëdhjeti
e sheh se ke zgjedhur numër tragjik
për këtë e pinë nje cigare më shumë
nuk e dinë cili je Juda, Pjetri a Toma
në rreshtin biblik fluturon dhe bjen
kodi biblik nuk të bjen taman
ke qene ne Aushvic, ke qene në Meje
kronikan, poet, i mërguar
i fundit i mbijetuar
vetëm gjethet e vjeshtës pak pa ardh dimri kanë mbetë
të tjerat janë fjalë
ata ishin dymbëdhjetë, ti u bëre i trembëdhjeti
e sheh se ke zgjedhur numër tragjik
është vetëm natë në atdhe

Poezinë e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult